Запитання-відповіді
19 мартa 2015 14:03

 

ПИТАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ КОНСУЛЬСЬКОГО ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН 


Коли відбувається прийом громадян?

Понеділок, вівторок, четвер:    9:15 —12:30

Середа:                                      14:00 – 16:00

П’ятниця                                    09:15 – 11:00 * (прийом інвалідів, вагітних і тяжкохворих)


* Протягом року у п’ятницю Консульство здійснюватиме виїзні консульські обслуговування (згідно з графіком).


У неробочий та неприйомний час, у вихідні та святкові дні прийом громадян  України проводиться у екстрених випадках: втрата паспортних документів, ДТП, смерть, арешт тощо.

Як потрапити на прийом?

Прийом відбувається за попереднім записом. 

https://online.mfa.gov.ua/

Яка адреса Консульства?

Адреса: 3121, Республіка Молдова, м.Бельці, вул. Київська, 143.

Телефон:        (+373 231) 66 508

"Гаряча лінія" (прохання телефонувати виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України): +37368020046.

Факс:  (+373 231) 66 207

Ел. пошта: [email protected]

Веб-сайт: http://baltsi.mfa.gov.ua

Як оплачується консульський збір?

Оплата консульського збору за вчинення консульської дії здійснюється через банківську установу - відділення Moldova Agroinbank.

Які межі консульського округу Консульства України в м.Бельці?

Муніципій Бельці; райони: Бричанський, Глодянський, Дондюшанський, Дрокійський, Єдинецький, Кам’янський, Окницький, Резінський, Рибницький, Ришканський, Синжерейський, Сорокський, Теленештський, Фалештський, Флорештський, Шолданештський.

 

ПИТАННЯ ОФОРМЛЕННЯ ПАСПОРТНИХ ДОКУМЕНТІВ

Як можна оформити новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку зі втратою попереднього?


У разі втрати паспорта Вам необхідно невідкладно звернутися до поліції із відповідною заявою. На підставі отриманої з поліції довідки (протоколу), а також документів, визначених Постановою КМ України Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, його тимчасового затримання та вилучення № 152 від 07.05.14, Вам може бути оформлено новий паспорт або свідоцтво на повернення в Україну через Консульство. Строк оформлення закордонного паспорта через закордонні дипломатичні установи України може становити до 3-х місяців.


Чи можна мати на руках два паспорта громадянина України для виїзду за кордон?


У разі здійснення регулярних поїздок за кордон та необхідності при цьому завчасного оформлення віз для в'їзду до іноземних держав за обґрунтованою заявою громадянину може бути оформлено другий паспорт.

Громадянин України не може мати більше двох діючих паспортів для виїзду за кордон

У яких випадках можна залишити собі старий паспорт громадянина України для виїзду за кордон після оформлення у Консульстві нового?


За заявою власника старий анульований паспорт може не вилучатись, якщо в ньому проставлені одна чи декілька дійсних віз, із зобов'язанням здати його після використання.


Строк дії мого закордонного паспорта закінчився. Маючи на руках квиток до України, чи зможу я виїхати з Республіки Молдова на підставі свого паспорта?


Якщо термін дії паспорта закінчився, Ви не зможете виїхати з території Молдови. Вам необхідно звернутися особисто до Консульства для того, щоб оформити тимчасовий проїзний документ – посвідчення особи на повернення в Україну.

Ви маєте надати Ваш закордонний паспорт та його копію, дві фотокартки та заповнену заяву-анкету, а також сплатити консульський збір за оформлення документа.


Як можна прискорити доставку закордонного паспорта?


Заявник подає до Консульсьтва заяву про доставку за його рахунок оформленого на його ім’я паспорта громадянина України для виїзду за кордон із зазначенням номера його акаунта в одній зі служб міжнародної кур’єрської доставки (наприклад DHL або FedEx).


Чи необхідно перебувати на консульському обліку для оформлення/обміну закордонного паспорта?

- Ні. Факт перебування на консульському обліку не має значення при розгляді заяви щодо оформлення/обміну паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Проте слід звернути увагу, що обмін закордонного паспорта в Консульстві у зв'язку зі зміною особових даних (найчастіше це відбувається у зв'язку з укладенням шлюбу та пов'язаною з цим зміною прізвища) можливий лише:


а) якщо Ви оформили виїзд/залишення на постійне проживання за кордоном (ПМП), про що у закордонному паспорті є відповідна відмітка українських органів;

б) якщо Ви не  оформили ПМП, але органах Державної міграційної служби вже змінили на нове прізвище національний паспорт (ID-картку).

Чи можна продовжити термін дії наявного закордонного паспорта, а не оформлювати новий?

На жаль, ні. З 01.10.2016 року внаслідок зміни нормативно-правової бази продовження терміну дії паспортів більше не проводиться. У випадку закінчення терміну дії паспорта згідно з чинним законодавством слід звернутися до Консульства з заявою про оформлення нового паспорта громадянина України для виїзду за кордон.


У яких випадках оформлюється посвідчення особи на повернення в Україну

Посвідчення оформлюється та видається у разі

втрати або викрадення під час перебування за межами України документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну;

коли строк дії документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну, закінчився;

коли встановлено, що документ, який посвідчує особу, підтверджує громадянство України та дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну, є недійсним з інших причин;

коли громадянин України не оформлював документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та/або дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну.

Посвідчення може бути також видано особам без громадянства, які мають право на постійне проживання в Україні, іноземцям та особам без громадянства, яких в Україні визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, в разі втрати або викрадення під час перебування за кордоном виданих в Україні документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну, якщо строк дії таких документів закінчився або встановлено, що вони є недійсними з інших причин.

Оформлення та видача посвідчення здійснюються протягом не більш як п’яти робочих днів з дня подання всіх документів і отримання консульською посадовою особою дипломатичної установи відомостей, передбачених чинним законодавством, та сплати консульського збору.

У разі необхідності надсилання письмового запиту строк оформлення посвідчення може бути продовжено до часу отримання відповіді на такий запит, але не більш як 30 днів.


 

ПИТАННЯ ОФОРМЛЕННЯ ВІЗ


Де можна отримати інформацію іноземцю щодо порядку оформлення візи в Україну?

Загальна інформація щодо оформлення віз розміщена на сайті МЗС України:

https://mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/oformlennya-viz-dlya-vyizdu-v-ukrayinu-i-tranzitnogo-proyizdu-cherez-yiyi-teritoriyu

Детальне роз’яснення вимог законодавства України, контактна інформація щодо подачі документів, тарифи консульського збору публікуються кожним ЗДУ за кордоном.

Громадяни яких країн можуть в’їхати до України без візи??

Актуальний порядок в’їзду на сайті МЗС України за посиланням:

https://mfa.gov.ua/podorozhnim/vyizd-ta-perebuvannya-inozemciv-v-ukrayini/rezhim-vyizdu-inozemciv-do-ukrayini-za-derzhavami

Які вимоги до запрошення українського вищого навчального закладу для оформлення візи на навчання іноземному студенту?

Запрошення українського вищого навчального закладу на навчання іноземця оформлюється на встановленому МОН України бланку, має бути зареєстровано в Українському державному центрі міжнародної освіти (телефон: (044) 359 05 39.), відповідно до п.18 Порядку видачі іноземцям та особам без громадянства запрошень на навчання  (стажування) в Україні та їх реєстрації, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.11.2013 №1541 (зареєстровано в Мінюсті 25.11.2013 р. №2004/255-36).

Чи можливо продовжити строк дії візи?

Строк дії візи не продовжується. Водночас, іноземці та особи без громадянства можуть звернутися за продовженням строку дозволеного перебування в Україні до територіальних органів Державної міграційної служби України відповідно до Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

 

ПИТАННЯ ВИТРЕБУВАННЯ ДОКУМЕНТІВ

 

Куди звертатись особі, яка проживає за кордоном, щодо витребування документів з України?

З питань витребування документів з України особи, якi проживають за кордоном, звертаються до дипломатичних представництв та консульських установ України в країнi перебування для оформлення відповідного запиту в Україну.

Запити щодо витребування документів можуть надсилатися громадянами безпосередньо на адреси архівних установ України. Про результати розгляду таких звернень громадян інформують дипломатичні представництва та консульські установи України.

Хто може витребувати повторні свідоцтва про народження дитини?

Повторнi свiдоцтва про народження дiтей можуть видаватися їх батькам i усиновителям.

Повторнi свiдоцтва про народження дiтей, якi не досягли 18 рокiв, можуть також видаватися опiкунам, пiклувальникам i представникам закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина. Особам, яким виповнилося 16 рокiв, повторнi свiдоцтва можуть видаватися при наявностi паспорта.

Свідоцтва про народження дітей повторно видаються їх батькам і усиновителям незалежно від віку дитини. Особi, позбавленiй батькiвських прав, повторнi свiдоцтва про народження дiтей не видаються. При видачi повторного свiдоцтва про народження вiдомостi про батькiв наводяться у повнiй вiдповiдностi з даними актового запису про народження.

 

ПИТАННЯ РАЦС

 

Хто може звернутися до Консульства з питань РАЦС? 

Консул приймає та розглядає заяви громадян України, які проживають у його консульському окрузі.

Консульська посадова особа провадить реєстрацію народження дитини, смерті, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені громадян України.

Чи можна зареєструвати народження дитини в Консульстві, якщо процедура реєстрації проведена в органах РАГС Молдови?

Якщо реєстрація актів цивільного стану була проведена компетентними органами держави перебування, про що свідчить відповідний документ, то повторна реєстрація в дипломатичному представництві або консульській установі не проводиться.

Які документи мені потрібні для укладення шлюбу на території Республіки Молдова?

Для реєстрації шлюбу на території Молдови місцеві органи, які здійснюють реєстрацію шлюбів, вимагають документ про відсутність перешкод для укладення шлюбу громадянином України.

Для оформлення такого документу необхідно особисто звернутися до Консульства у прийомні години. При собі мати паспорт громадянина України для виїзду за кордон для складення заяви про сімейний стан, підпис на якій засвідчується нотаріально. Такий документ  може бути оформлена нотаріусом в Україні.

 

ПИТАННЯ ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ

 

Як громадянину засвідчити довіреність в Консульстві?

Нотаріальне посвідчення документів проводиться в приміщенні Консульства у години прийому відвідувачів. Нотаріальні дії вчинюються в день пред'явлення всіх необхідних для цього та підготовлених (надрукованих) відповідно до вимог закону документів, сплати консульського збору. Вчинення нотаріальних дій може бути відкладене при необхідності витребування додаткових відомостей чи документів або направлення документів на експертизу, а також на інших підставах, передбачених законодавством України.

Нотаріально посвідчувані угоди, а також доручення, заяви та інші документи підписуються заявником особисто в присутності консула, який вчинює нотаріальні дії.

Якщо вчинення нотаріальної дії суперечить законодавству України, консул відмовляє у вчиненні такої дії. Консул не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства України, або можуть за своїм змістом завдати шкоди інтересам України, або містять відомості, що порочать честь і гідність громадян.

Не приймаються для вчинення нотаріальних дій документи, що мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, а також документи, написані олівцем.

Під час звернення необхідно пред’явити такі документи:

паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

примірник документу, який необхідно посвідчити або засвідчити;

довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків;

квитанцію про сплату тарифу (залежно від консульської дії);

інші документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії (свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про смерть тощо).

 

ПИТАННЯ КОНСУЛЬСЬКОГО ОБЛІКУ

 

Чи стягується консульський збір за тимчасовий консульський облік?

З 1 березня 2020 року застосовується стягнення консульського збору за взяття на постійний та тимчасовий консульський облік осіб – пред’явників паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які досягли 16-річного віку.

Чи можна оформити консульський облік в день звернення?

Консульський збір за взяття на постійний та тимчасовий консульський облік стягується у подвійному розмірі у разі розгляду заяви у терміновому порядку (в день особистого звернення) та у разі наявності технічної можливості.

На який строк оформлюється тимчасовий консульський облік?

Громадяни України приймаються на тимчасовий консульський облік строком на один рік.

Зазначений строк може бути збільшений відповідно до строку дії дозволу іноземної держави на проживання, виданого особі, яка приймається на консульський облік, але не може перевищувати п’яти років.

Чи стягується консульський збір за зняття з консульського обліку?

За зняття з консульського обліку консульський збір не справляється.

 

ПИТАННЯ ЛЕГАЛІЗАЦІЇ ДОКУМЕНТІВ

 

Навіщо потрібна легалізація документа чи проставлення апостилю на іноземному документі?

 

 

Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав в установленій формі, визнаються дійсними в Україні за умови їх легалізації або проставлення апостиля, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України (ст. 13 Закону України „Про міжнародне приватне право”).

Де проставляється апостиль на документі, який видано іншою державою?

 

Виключно на території країни походження (видачі) цього документа. Наприклад: якщо документ виданий у Німеччині, то апостиль проставляється уповноваженими органами виключно цієї країни.


ПИТАННЯ ГРОМАДЯНСТВА

 

Як зареєструвати громадянином України мою дитину, яка народилась на території Республіки Молдова?

 

Посольство України в Республіці Молдова та Консульство України в м.Бельці здійснюють реєстрацію громадянства України за народженням протягом 1-3 днів з дня подачі відповідних документів.

Для оформлення громадянства України неповнолітній дитині, один з батьків який є громадянином України подає до консульського підрозділу Посольства відповідну заяву та оригінали і ксерокопії таких документів: свідоцтво про народження дитини (документи видані мовою країни перебування мають бути перекладені українською мовою), копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві України; заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України, декларацію про те, що дитина є особою без громадянства, копію документа, який підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві іншої держави (інших держав). Після розгляду поданих документів видається довідка про реєстрацію особи громадянином України.

Процедура реєстрації українського громадянства є безкоштовною.

Як можна вийти з громадянства України?

 

Ст. 17 Закону України «Про громадянство» від 18.01.2001р. визначено підстави припинення громадянства України (зокрема, внаслідок виходу, втрати та за підставами, передбаченими міжнародними договорами України). Такої форми як «відмова» від громадянства України законодавством не передбачено. Подача декларації в уповноважені органи іноземної держави про відмову від українського громадянства не є підставою для позбавлення громадянства України або для виходу з громадянства України.

Ст. 18 згаданого Закону передбачено, що громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням (громадянин (-ка), що виїхав (-ла) на постійне місце проживання за кордон, має про це штамп (печатку) в закордонному паспорті та перебуває на постійному консульському обліку в дипломатичній чи консульській установі України за кордоном).

Вихід з громадянства України згідно зі ст. 18 Закону оформлюється у випадку, якщо особою набуто громадянство іншої держави або отримано документ, виданий уповноваженим органом іншої держави, про те, що він/вона набуде її громадянство, якщо вийде з громадянства України.

Моя дитина народилася в Молдові та отримала громадянство Молдови. Чи є у неї громадянство України?

Відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18.01.2001 р., особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Якщо дитина народилася до 01.03.2001 р.(до набуття чинності Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18.01.2001 р.), при різному громадянстві батьків, один з яких на момент народження дитини перебував у громадянств України, дитина є громадянином України:

Якщо вона народилася на території України;

Якщо вона народилася за межами держави, але батьки або один з них у цей час постійно проживали на території України (тобто не оформили виїзд на постійне проживання за кордон).

При різному громадянстві батьків, один з яких на момент народження дитини перебував у громадянстві України, якщо в цей час обоє з батьків постійно проживали за межами України, громадянство дитини, яка народилася за межами України, визначається за письмовою згодою батьків.

Дитина, батько чи мати якої на момент її народження перебували у громадянстві України, а другий був особою без громадянства чи був невідомим, є громадянином України незалежно від місця її народження.

Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України «Про громадянство України», одним із принципів громадянства України є принцип єдиного громадянства. Тобто, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України один з її батьків подає такі документи:

заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;

копію свідоцтва про народження особи;

копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження.

 

 

ПИТАННЯ ЗАХИСТУ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

 

Чим можуть допомогти консульські установи України за кордоном з питань захисту прав та законних інтересів громадян?

Згідно з Консульським статутом України, консул вживає заходів, щоб громадяни України у повній мірі користувалися тими правами, які належать їм за законами держави перебування i міжнародними договорами;

- консул може поінформувати про особливості законодавства країни перебування, надати консультативну допомогу з питань зносин з офіційними установами консульського округу;

- консул може надати громадянину України, у разі захворювання, адреси та номери телефонів місцевих лікарень та, за бажанням громадянина, повідомити про це його рідних;

- якщо з громадянином України трапилась надзвичайна подія, йому необхідно терміново інформувати про це консульську установу України у державі перебування.

- у випадку арешту громадянина України, він має право звернутися до органів поліції з вимогою повідомити про свій арешт консула України, який вживає заходів, щоб відносно громадян України, заарештованих, ув'язнених, затриманих за підозрою у вчиненні злочину чи підданих іншим заходам судового або адміністративного впливу, взятих під варту, було дотримано у повному обсязі положення законодавства держави перебування та щоб їх утримували в умовах, які відповідають вимогам гігієни та санітарії;

- на прохання громадянина консул може також зв'язатися з його родиною;

- на даний час запроваджено спрощений порядок повернення в Україну громадян, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, сексуальною та іншою експлуатацією; у разі втрати паспортів консульські установи України у стислі терміни вирішують безпосередньо з територіальними підрозділами Державної міграційної служби України питання підтвердження особи громадянина з метою подальшого документування його закордонною установою свідоцтвом на повернення в Україну.

Що робити у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання?

 

Видатки за надання лікарської допомоги надає виключно страхова компанія, з якою укладено відповідний договір страхування. Надійність страхової компанії гарантує допомогу у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання. Законодавство України не передбачає можливості відшкодування за рахунок коштів державного бюджету витрат, пов’язаних із лікуванням громадян України під час їх перебування за кордоном. У разі відсутності договору страхування, всі зазначені витрати оплачуватимуться постраждалим (важкохворим) особисто або його родиною. Страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковою вимогою Закону України "Про туризм".

У випадку госпіталізації, окрім дій, передбачених укладених вами договором про страхування, необхідно, за бажанням та за першої можливості, повідомити про госпіталізацію (особисто, через працівників госпіталю, рідних і знайомих) Посольство (консульство) України в іноземній країні. Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у взаємодії з вашим страховиком (його агентом в країні перебування), адміністрацією госпіталю, представниками компетентних органів іноземної країни, якщо ваша травма стала наслідком дій чи бездіяльності інших осіб, та надасть вам сприяння у отриманні компенсацій, якщо вони передбачені законодавством іноземної країни.

Якщо ви отримали травму внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про оплату вартості послуг вашого перевезення до України. Таке рішення приймається виключно за умови відсутності можливості здійснити перевезення коштом страхової компанії, а також відсутності у вас та вашої родини коштів для самостійної оплати вартості перевезення.

Для одержання відповідної допомоги громадяни України особисто або через своїх законних представників звертаються до закордонної дипломатичної установи з письмовою заявою. Рішення про надання зазначеної допомоги приймається керівником закордонної дипломатичної установи за умови подання заявником документів, які підтверджують, що постраждалий є громадянином України, та документів, виданих компетентними органами держави перебування на підтвердження фактів, викладених у письмовій заяві, які засвідчують необхідність надання допомоги.

Оскільки допомога надається тільки громадянам України, для прискорення підтвердження вашої належності до громадянства України, рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують ваше громадянство.

Розгляд вказаного питання здійснюється за заявою найближчих за ступенем спорідненості родичів потерпілого (дружини, повнолітніх дітей (рідних або усиновлених), рідних братів та сестер тощо) та на підставі документів, що засвідчують особисті родинні стосунки з потерпілим, і підтверджують неспроможність родичів здійснити оплату вартості послуг з транспортування важкохворого в Україну за власний рахунок (довідка про склад сім’ї, довідки про розмір доходів хворого та членів його родини тощо). Вищезазначені документи мають бути видані виключно уповноваженими органами та установами України.

Що робити, коли ви стали жертвою злочину?

 

Терміново звернутися до представників правоохоронних органів іноземної країни, а також повідомити про це Посольство (консульство) України в іноземній країні.

Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у вирішенні питань вашої взаємодії з представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави ваших прав, передбачених національним законодавством іноземної країни та міжнародними договорами, що діють у міжнародних стосунках між цією державою і Україною. Офіційне розслідування може зайняти багато часу, а відтак – вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів. Посольство (консульство) не може бути вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу.

Якщо в результаті злочину ви залишилися без документів і грошей, вам необхідно звернутися з письмовою заявою особисто або через ваших законних представників до закордонної дипломатичної установи України в країні, де ви перебуваєте. До заяви необхідно надати документи, видані компетентними органами іноземної країни, що підтверджують факти, викладені у заяві (протоколи, довідки тощо).

У випадку, якщо ви залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, якщо ви стали жертвами торгівлі людьми, або опинилися в ситуації, що становить загрозу вашому життю чи здоров’ю, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про надання одноразової допомоги тощо (через погодження з МЗС та Мінфіном), або звернутися до МЗС з метою клопотання перед Мінфіном України щодо виділення відповідних бюджетних коштів.

Допомога надається тільки у разі підтвердження громадянства України. Для прискорення отримання такого підтвердження рекомендуємо мати при собі, залишити рідним в Україні чи зберегти іншим чином (наприклад – на віддаленому інтернет-сервері) копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України.

Для повернення в Україну вам буде оформлено, після відповідної перевірки, посвідчення особи на повернення в Україну.


Що робити, коли вас затримали правоохоронні органи іноземної країни?

 

Вимагати, щоб про факт вашого затримання правоохоронні органи іноземної держави невідкладно інформували дипломатичну або консульську установу України в цій країні (Віденська конвенція про консульські зносини 1963 року).

У випадку затримання необхідно дотримуватися таких простих правил:

- поводитися з представниками правоохоронних органів спокійно, ввічливо, не чинити опору та уникати дій, що можуть бути розцінені як провокативні;

- громадянин України має законне право наполягати на отриманні детальних, в т.ч. письмових пояснень щодо причини інциденту, а також на контакті з Посольством або консульством України для отримання консульського захисту, метою якого є забезпечення користування громадянином України всіма правами, передбаченими законами іноземної держави та її міжнародними договорами.

Відповідно до вимог Консульського статуту України консул зобов’язаний стежити за тим, що відносно громадянина України, якого взято під варту (заарештовано), затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи щодо якого вжиті інші заходи, які обмежують його свободу, а також щодо громадянина, який відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, чи стосовно якого застосовано інші заходи судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.

Консул зобов’язаний, на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою, відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов’язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах які відповідають правилам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого або такого, що принижує людську гідність, поводження.

За всіх обставин консул зобов’язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися в тому, що права і інтереси цього громадянина не порушуються. Для виконання зазначених обов’язків консул звертається у кожному конкретному випадку до компетентного органу країни перебування, який, керуючись двосторонньою угодою чи Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року, розглядає таке клопотання.

Яким чином може допомогти консул у випадку арешту/затримання громадянина України за кордоном?

 

- вжити заходів для надання правової допомоги, на яку мають право за законом затримані/заарештовані громадяни України;

- сповістити родину громадянина України про його затримання або арешт та повідомити надані місцевою владою деталі та причини арешту;

- отримати інформацію щодо кваліфікації справ громадян України;

- сприяти у отриманні інформації від місцевих органів виконання покарань та юриспруденції;

- надати громадянам України та членам їх сімей контакти місцевих адвокатів;

- сприяти членам родин ув’язнених громадян в організації побачень з ними у місцях позбавлення волі;

- відвідати арештованого або затриманого громадянина України у місці утримання за умови, що Україна має закордонне представництво у визначеній країні і консул має акредитацію в цій країні;

- сприяти доведенню до відома керівництва в’язниці інформації про проблеми зі здоров’ям утримуваного громадянина України (якщо такі є);

- направити до керівництва пенітенціарного закладу обґрунтовані скарги щодо надання неякісної медичної допомоги та можливої дискримінації утримуваних громадян України;

- забезпечити репатріацію або депортацію громадян України після їх звільнення.

Що потрібно робити рідним/знайомим у випадку загибелі або смерті громадян України за кордоном? 

 

Якщо Вам стало відомо про смерть громадянина України від туроператора або з будь-яких інших джерел, необхідно повідомити про факт смерті на "гарячу лінію" МЗС України за телефоном (+ 38 044) 238 16 57, на "гарячу лінію" Посольства чи Консульства України у країні, де сталася смерть (номер телефону зазначено на титульній сторінці веб-порталу установи), або надіслати повідомлення на адресу електронної пошти [email protected]. Повний перелік закордонних дипломатичних установ України із контактними даними міститься на сайті МЗС України www.mfa.gov.ua у розділі «Про МЗС», далі «Дипломатичні представництва України».

Інформація, які передаватиметься про померлого/загиблого до МЗС, Посольства чи консульства України має бути, по можливості, максимально повною і включати:

- ПІБ;

- дату народження;

- місце проживання в Україні;

- номер паспорта для виїзду за кордон;

- дані про найближчих рідних та їхні контактні дані (в Україні чи за кордоном).

У разі відсутності контактних даних рідних померлого/загиблого, консул звертається до органів МВС України для розшуку рідних і повідомлення їх про смерть/загибель.

Після отримання повідомлення про смерть, консул негайно зв'язується з відповідними місцевими органами влади та медичним закладом у країні перебування.

У чому зможе допомогти консул:

• Повідомити про смерть/загибель найближчих рідних та компетентні органи України.

• Надати рідним список місцевих ритуальних агентств (якщо такі є) для поховання в Україні або в країні, де сталася смерть/загибель.

• Поінформувати про вартість поховання (кремації) в країні, де сталася смерть/загибель, або репатріації тіла (праху) і майна покійного в Україну.

• Роз’яснити рідним/знайомим відповідні положення іноземного та українського законодавства, надати сприяння у оформленні та засвідченні необхідних документів.

• Порадити рідним в Україні, яким чином можна переказати кошти для оплати необхідних витрат.

• Вжити заходи для збереження майна, що залишилося після смерті/загибелі громадянина України.

• Отримати від найближчих рідних їхній дозвіл на поховання померлого/загиблого на території іноземної держави у разі прийняття ними такого рішення та дозвіл місцевих компетентних органів на поховання тіла.

• Витребувати в іноземних компетентних органах інформацію щодо результатів розслідування обставин смерті/загибелі з метою подальшого залучення рідними, в разі згоди, адвоката.

• Інформувати рідних та компетентні органи про рейс (у разі повітряного перевезення) або маршрут (у разі доставки наземним транспортом), яким здійснюватиметься доставка тіла або праху в Україну.

У яких питаннях, пов’язаних зі смертю близької Вам людини, консул не має повноважень:

• Безпосередньо розслідувати причину смерті або можливого злочину.

• Давати оцінку або визначати достовірність викладених в іноземних офіційних документах фактів.

• Залагодити страхові претензії від імені родини покійного.

• Оплачувати будь-які рахунки або борги покійного.

• Зареєструвати смерть та видати українське свідоцтво, якщо смерть вже була зареєстрована компетентними органами іноземної держави.

• Визначати спосіб та місце поховання померлого у разі розбіжності думок найближчих рідних щодо зазначеного.

Що не входить до сфери компетенції консула?

 

- оплата медичних та лікарняних рахунків та рахунків за проживання та розміщення;

- функції адвокатів, юридичних консультантів, будь-яких інших правових послуг, туристичних агентів тощо,

- надання грошових позик та переказів коштів громадянам України;

- внесення застав або сплата штрафів за громадян України;

- створення перешкод судовому розгляду країни перебування або нехтування місцевим законодавством;

- втручання або посередництво у справах цивільного або комерційного характеру;

- надання юридичних консультацій або ініціювання судових процесів на вимогу громадян України;

- виступати поручителем або спонсором українців;

- забезпечення поселення, працевлаштування громадян України;

- надання послуг щодо отримання посвідки на проживання за кордоном громадян України чи іноземного громадянства;

- надання послуг перекладача, пересилання листів, телефонних, факсимільних та будь-яких інших особистих послуг.

У разі порушення законів країни перебування консул не може звільнити Вас від відповідальності

Чи може Консульство розшукати родичів – іноземних громадян, з якими втрачений зв’язок?

Допомогу з розшуку та відновлення родинних зв’язків, втрачених внаслідок збройних конфліктів, стихійного лиха, техногенних катастроф, сучасних міграційних процесів, інших екстремальних ситуацій громадянам України безкоштовно надає Служба розшуку Товариства Червоного Хреста України (01004, Київ, вул.Пушкінська, 30, тел.: +38 044 235 01 57,

факс: +38 044 288 16 58,

електронна пошта: [email protected].

Чи може Консульство розшукати громадянина України, який поїхав за кордон і про якого тривалий час відсутні відомості?

Для розшуку громадян України, які зникли безвісти за кордоном, потрібно звернутися із заявою до органів МВС України за місцем проживання, які ініціюють проведення розшуку в іноземних державах безвісно відсутніх осіб.

У разі перебування розшукуваного громадянина на консульському обліку – консульська установа України може повідомити таку особу про те, що її шукають та надати інформацію про осіб, які звернулися до МЗС з такою заявою.

 

ДІЇ У ВИПАДКАХ НАДЗВИЧАЙНИХ ПОДІЙ, ТЕХНОГЕННИХ КАТАСТРОФ ТА СТИХІЙНИХ ЛИХ

 

Як діяти у разі виникнення надзвичайної ситуації?

 

У разі виникнення надзвичайної ситуації, яка загрожує вашому життю і здоров’ю під час перебування за кордоном (катастрофи, стихійні лиха тощо), необхідно зберігати спокій, діяти рішуче, але обачно, виконувати всі вказівки компетентних органів країни перебування, які здійснюють реагування на надзвичайну ситуацію (зокрема – визначають безпечні шляхи евакуації, місця збору постраждалих, встановлюють правила поведінки та порядок дій у цих місцях, визначають черговість евакуації, регулюють отримання допомоги тощо).

Кожна дипломатична (консульська) установа України за кордоном має визначені телефони "гарячих ліній" для зв’язку з установою у випадку виникнення загрози життю і здоров’ю громадян України, які перебувають у межах її відповідальності. Наполегливо рекомендуємо перед виїздом занотувати ці номери і завжди мати їх напоготові. У випадку неможливості встановлення зв’язку за цими номерами громадянам (або їх рідним чи близьким) необхідно звернутися за телефоном "гарячої лінії" МЗС: 044 238 16 57, яка функціонує цілодобово.

Працівник консульської служби надасть вам необхідну допомогу у здійсненні евакуації із зони лиха (координація та контроль за включенням вас до евакуаційних списків у разі організованої евакуації компетентними органами іноземної країни, надання допомоги у бронюванні та придбанні квитків для повернення в Україну), документуванні для повернення в Україну у разі втрати документів, здійсненні зв’язку з місцевими органами влади у випадку необхідності.

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ ЗА КОРДОНОМ

 

Які умови для голосування на виборах за межами України?

 

Громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.

Для того, щоб виборцю реалізувати своє право голосу за межами України, необхідно:

- бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, яка знаходиться на території відповідної іноземної держави;

- особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування;

- мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України).

Як дізнатися про місцезнаходження закордонних виборчих дільниць, а також про час і місце голосування?

 

Перелік таких дільниць розміщено на офіційній веб-сторінці Міністерства закордонних справ України в розділі «Голосування громадян України за кордоном. Закордонні виборчі дільниці, утворені на постійній основі».

Крім того, під час виборчого процесу Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи України, при яких утворені закордонні виборчі дільниці, оприлюднюють на своїх офіційних веб-сторінках відомості про час і місце голосування та про місцезнаходження відповідних виборчих дільниць.

Хто включається до списку виборців на закордонній виборчій дільниці?

 

До списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які за своєю виборчою адресою згідно з даними Державного реєстру виборців відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.

Який порядок включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці виборця, який проживає чи перебуває за межами України?

 

Для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці громадяни України, які постійно або тимчасово проживають за її межами, можуть:

1) у будь який зручний для себе час (у тому числі й під час виборчого процесу):

особисто подати до закордонної дипломатичної установи України заяву про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Державного реєстру виборців);

звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік;

2) безпосередньо під час виборчого процесу:

особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до відповідної дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці заяву щодо неправильностей, у т.ч. невключення, у попередньому списку виборців;

особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до органу ведення Державного реєстру виборців за своєю виборчою адресою в Україні або до відділу ведення та адміністрування Державного реєстру виборців Міністерства закордонних справ України заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Такий шлях включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці рекомендується у разі, якщо громадянин України перебуватиме на території іншої іноземної держави нетривалий період. Заяви про тимчасову зміну місця голосування виборця без зміни виборчої адреси закордонними дипломатичними установами України або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць не приймаються.

Звертаємо увагу, що законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.


Чи можливо включитися до списку виборців у день голосування?

 

Ні, неможливо.

Законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.

Чи існує можливість перевірити зміст своїх персональних даних у Державному реєстрі виборців?

 

Виборець, який проживає або перебуває за межами України, може особисто подати письмовий запит щодо змісту його персональних даних у Реєстрі до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування, пред’явивши при цьому паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).

Крім того, дізнатися, чи включено виборця до Державного реєстру виборців, та перевірити, чи правильно вказано в Державному реєстрі виборців прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу виборця можна за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» (https://www.drv.gov.ua/apex/f?p=111:LOGIN) на веб-сторінці «Державний реєстр виборців» (www.drv.gov.ua). Для цього потрібно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відомості щодо своїх даних у Державному реєстрі виборців на електронну адресу, вказану при реєстрації.


 

ПИТАННЯ УСИНОВЛЕННЯ ДІТЕЙ – ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

 

Як одному з подружжя усиновити дитину - громадянина України, яка проживає за її межами?

Консульська установа чи дипломатичне представництво України розглядає питання про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і приймає рішення про усиновлення дитини, якщо усиновлювач - громадянин України.

У разі коли усиновлення здійснюється у відповідних органах держави, на території якої проживає дитина, консульська установа чи дипломатична установа України готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і видає його заявнику для подання до відповідного органу.

Для усиновлення дитини - громадянина України, яка проживає за її межами, те з подружжя, хто бажає її усиновити, звертається із заявою до консульської установи чи дипломатичного представництва України в країні проживання дитини.

До заяви додаються:

1) копія паспорта громадянина України, копія паспорта іноземця або іншого документа, що засвідчує особу (у двох примірниках);

2) копія документа про шлюб, зареєстрований в компетентних органах країни;

3) висновок про стан здоров'я заявника;

4) довідка про наявність чи відсутність судимості у заявника, видана компетентним органом країни проживання;

5) висновок компетентного органу країни проживання, який підтверджує можливість заявника бути усиновлювачем. У висновку зазначаються адреса, житлово-побутові умови, біографічні дані заявника, стосунки в сім'ї, ставлення до усиновлення. Якщо висновок видано недержавним органом, до нього додається копія ліцензії на провадження таким органом діяльності, пов'язаної з усиновленням;

6) копія свідоцтва про народження дитини;

7) письмова згода батьків дитини на усиновлення, засвідчена нотаріусом, або згода того з подружжя, дитину якого усиновлює інший з подружжя, та документ, який засвідчує відсутність другого з батьків дитини (копія свідоцтва про смерть або довідка про смерть, видана органом реєстрації актів цивільного стану, копія рішення суду про позбавлення батьківських прав, про визнання недієздатним або безвісно відсутнім, довідка з органу реєстрації актів цивільного стану щодо запису відомостей про батька дитини тощо);

8) засвідчена нотаріально письмова згода заявника, який є іноземцем, на отримання інформації про нього в Генеральному секретаріаті Інтерполу та правоохоронних органах держави, громадянином якої є іноземець, та держави, на території якої він проживає (у двох примірниках).

 

РОБОТА ЗІ ЗВЕРНЕННЯМИ ГРОМАДЯН

 

Які за формою бувають звернення громадян?

Звернення громадян, це викладені у письмовій, усній або електронній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги;

заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та законодавством України їхніх прав та інтересів або повідомлення про порушення законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо;

пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства;

скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, посадових осіб.

Чи може бути звернення усним?

Звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку, що фіксується посадовою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої підтверджені відповідно до законодавства України. Письмове звернення також може бути надісланим з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).

Які вимоги до форми звернення громадян?

У зверненні зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладається суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмові звернення складаються розбірливо і чітко у письмовій або друкованій формі та мають бути підписані заявником (заявниками) із зазначенням дати.

В електронному зверненні зазначається також електронна поштова адреса, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису під час надсилання електронного звернення не вимагається.

Звернення громадян, оформлені без дотримання зазначених вимог, повертаються заявникам із відповідними роз’ясненнями не пізніш як через десять днів від дня їх надходження.

Які строки розгляду звернень громадян?

Звернення розглядаються та вирішуються у строк не більше одного місяця з дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові й неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними,- невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх реєстрації.

Якщо для вирішення порушених громадянами питань слід провести перевірку інформації, викладеної у зверненнях, отримати додаткові матеріали тощо, строк розгляду звернень громадян може бути (як виняток) продовжено. Заявникові надсилається повідомлення про продовження строку розгляду звернення із зазначенням причини.

Загальний строк вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п’яти календарних днів.

Якщо питання, порушені в одержаному зверненні, не належать до компетенції МЗС (представництва чи ЗДУ), звернення в термін не більше п’яти днів з дня одержання пересилається за належністю відповідному органу СОДС, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, воно у той самий термін повертається заявнику з відповідними роз’ясненнями.

 

ІНСТИТУТ ПОЧЕСНИХ КОНСУЛІВ УКРАЇНИ

 

Яку допомогу надають громадянам України почесні консули України за кордоном?


Почесні консули можуть, зокрема, надавати безоплатну консультаційну допомогу нашим співвітчизникам, сприяння в організації виїзних консульських обслуговувань штатними дипломатами в місцях компактного проживання громадян України, відвідання наших співвітчизників у місцях позбавлення волі та лікарнях, залучення адвокатів в інтересах громадян України, надання їм, в разі потреби, матеріальної та логістичної допомоги за форс-мажорних обставин тощо.

Почесні консули України за кордоном не мають повноважень вчиняти консульські дії, що є компетенцією виключно штатних консульських установ або підрозділів посольств України.

 

ВИДАЧА ДОВІДОК ЗАКОРДОННИМИ ДИПЛОМАТИЧНИМИ УСТАНОВАМИ УКРАЇНИ

 

Чи можна в Консульстві отримати довідку про несудимість?

Відповідно до чинного законодавства України, особам, які перебувають за межами України, і звернулися з відповідною власноручно написаною заявою до закордонної дипломатичної установи, може бути видана довідка про відсутність або наявність судимості в Україні. Зазначена заява подається особисто у ЗДУ та до неї додається оригінал закордонного паспорта (повертається заявнику після ідентифікації особи) з копією його першої сторінки. Крім того, при подачі відповідної заяви необхідно здійснити оплату консульського збору.

Строк розгляду заяви 30-45 днів.

 

ІНШІ ПИТАННЯ

 

Які документи необхідні громадянам України для в'їзду-виїзду, прямування транзитом та перебування на території Республіки Молдова?

Документами, необхідними громадянам України для в’їзду-виїзду, прямування транзитом та перебування на території Республіки Молдова, які визначено Угодою між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова про безвізові поїздки громадян (далі – Угода) від 18 травня 2001 року, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка (за наявності суднової ролі або виписки з неї), посвідчення члена екіпажу повітряного судна (за наявності запису в польотному завданні або виписки з нього), свідоцтво на повернення в Україну (тільки для повернення в Україну), проїзний документ дитини.

Чи потрібно оформлювати дозвіл на виїзд дитини з України, якщо батько дитини громадянин Республіки Молдова?

Відповідно до п.4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57 (у редакції постанови КМУ від 25.08.2010р. № 724), виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків, здійснюється без нотаріально посвідчуваної згоди – якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску; при цьому іноземні документи мають бути легалізовані та містити засвідчений нотаріально переклад українською мовою.

Що потрібно для виїзду за кордон з дітьми?

Відповідно Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57 (у редакції постанови КМУ від 25.08.2010р. № 724) виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

- якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску; при цьому іноземні документи мають бути легалізовані та містить засвідчений переклад українською мовою;

- якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;

3) у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

 - свідоцтва про смерть другого з батьків;

- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

- рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Чи не матиму я проблем у Молдові у разі в’їзду на її територію через Придністров’я ?

Іноземці, які в’їжджають в Республіку Молдова через ділянку українсько-молдовського кордону, який не контролюється владою РМ, зобов’язані протягом 72 годин після перетину державного кордону України зареєструватися в одному з 6-ти пунктів міграційного контролю Бюро міграції та біженців при МВС РМ, що розташовані на адміністративному кордоні між Придністров’ям та Молдовою, іншому відділенні Бюро міграції та біженців при МВС РМ, Бюро обліку та документування населення, підрозділі Департаменту Прикордонної поліції МВС РМ тощо.

При виїзді з території Республіки Молдова рекомендуємо скористатися українсько-молдовськими пунктами пропуску, оскільки при виїзді через Придністровський регіон молдовські органи можуть не внести у відповідну базу дані про Ваш виїзд, а також виїзд транспортного засобу з території Молдови, що в подальшому (при наступному відвіданні цієї країни) може призвести до ускладнень при перетині кордону та накладення штрафних санкцій за перевищення терміну дозволеного перебування у Молдові.




Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux