Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» спрощено механізм добровільної участі громадян у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні.
Зокрема Законом передбачено, що особи, які не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, можуть набути пенсійних прав нарівні з громадянами, для яких участь у пенсійному страхуванні є обов’язковою, шляхом самостійної сплати страхових внесків.
Онлайн-інструмент, завдяки якому можна робити добровільні страхові внески, щоб набувати стаж і відповідно право на пенсію в солідарній системі не тільки собі, а й на користь третіх осіб, розміщено на сайті Пенсійного фонду України (детальна інформація: https://www.pfu.gov.ua/2156900-dobrovilnestrahuvannya-prosto-i-zruchno/).
21 квітня 2023 року набули чинності зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 „Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банкахˮ і 26.02.2022 № 162 „Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стануˮ, якими розширено можливості швидкої та вчасної виплати пенсій і грошових допомог для їх одержувачів.
А саме:
✓ Особа зможе подавати заяву про виплату (зміну способу виплати) пенсії або грошової допомоги через установи уповноважених банків в електронній формі з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису (КЕП) разом з віддаленим відкриттям поточного рахунку без необхідності особистого відвідування банку.
Особливо це актуально при віддаленому відкритті рахунку, зокрема, можливо без візиту до відділення уповноваженого банку відкрити платіжну картку через офіційний сайт або мобільний додаток банку. При цьому, при відкритті рахунку ідентифікація клієнта здійснюється банком шляхом відеоверифікації. (Інструкція щодо віддаленого відкриття рахунку знаходиться на сайті Мінсоцполітики https://www.msp.gov.ua/news/22168.html).
✓ Отримувати пенсійні виплати за кордоном, шляхом міжнародного переказу через АТ „Укрпоштуˮ за умови наявності в неї технічної можливості, в рамках експерименту. Особливо актуально для пенсіонерів, які не мають (не мали) поточних рахунків, відкритих в українських банках.
Наразі опрацьовується проект постанови Кабінету Міністрів України стосовно реалізації експерименту щодо відправлення міжнародним поштовим переказом пенсій громадян, які проживають тимчасово за межами країни.
✓ Відновити без приїзду до України виплату пенсії, яка була припинена в період воєнного стану, шляхом надіслання відповідної заяви поштою у встановленому Пенсійним фондом України порядку.
Зокрема передбачається, що до заяви про призначення (поновлення) пенсії особи, які тимчасово проживають за кордоном, додають копії документів, в тому числі документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом), засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально.
Відповідний проект постанови правління Пенсійного фонду України „Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" знаходиться на державній реєстрації в Мін’юсті.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 20.04.2023 № 21-1, яка набрала чинності 31.05.2023, внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1).
Внесені зміни стосуються осіб, які у зв’язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця.
Зазначені особи у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заяву про призначення (поновлення) та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, можуть надсилати засобами поштового зв’язку.
Для призначення пенсії до заяви про призначення / перерахунок пенсії додаються:
- копія документу / документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом);
- оригінал документу про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
- копії документів, що визначають право на призначення пенсії (пункт 2.1 - 2.4, 2.6, 2.9 розділу ІІ Порядку № 22-1).
Для поновлення пенсії до заяви про призначення / перерахунок пенсії додаються:
- копія документу / документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом);
- оригінал документу про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
Заява про призначення (поновлення) пенсії може надсилатись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від місця реєстрації особи.
Додані до заяви про призначення (поновлення) копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально.
Днем звернення за призначенням (поновленням) пенсії вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (пункт 1.8 Порядку № 22-1).
Виплата пенсії зазначеним особам здійснюється відповідно до статті 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Якщо Ви — отримувач пенсії, який проживає за кордоном, й бажаєте пройти ідентифікацію для продовження отримання пенсійних виплат, у Вас є опція дистанційного виконання цієї процедури:
1) на порталі Пенсійного фонду слід обрати у головному меню "Ідентифікація у режимі відеоконференцзв'язку", заповнити форму та очікувати на зворотній зв'язок співробітників Пенсійного фонду;