Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері здійснюється за такими основними напрямами: культура, освіта, зміцнення зв'язків з українцями у Республіці Молдова, включаючи Придністров’я.
У складі Посольства України в Республіці Молдова з квітня 2007 року функціонує Культурно-інформаційний центр (КІЦ). З березня 2010 року у складі ПУ в РМ почав діяти також «Український дім» у м.Тирасполь.
Культурно-інформаційний центр України розташований у м. Кишинів, за адресою: вул. Букурєшт 90 офіс 17, тел. +373 22 58 21 04, +373 22 92 92 95.
Діяльність КІЦ спрямована на зміцнення двосторонніх відносин між Україною та Молдовою, поглиблення співробітництва у культурній, гуманітарній, інформаційній сферах; поширення в Молдові інформації про Україну, її історію і культуру; сприяння збереженню, розвитку та популяризації української мови і культури в Молдові; зміцнення зв‘язків з українською громадою, сприяння задоволенню її національно-культурних потреб.
Розвиток двостороннього співробітництва на культурно-мистецькому напрямі здійснюється на основі договірно-правової бази та принципів добросусідства, виходячи з наявних фінансових можливостей кожної із сторін та рівня партнерства між окремими суб’єктами культурної діяльності.
Важливе значення для розвитку двостороннього співробітництва в галузі культури має діяльність громадських організацій українців Молдови, у співпраці з якими Посольством регулярно проводяться культурно-мистецькі заходи (виставки робіт молдовських художників, митців українського походження, презентації книг, виданих українською мовою, організація літературно-музичних вечорів тощо). Творчі колективи, музичні гурти, оперні співаки з України на запрошення молдовської сторони виступають з концертами і виставами як на комерційній, так і на конкурсній основі в рамках національних і міжнародних культурно-мистецьких фестивалів, конкурсів під патронатом Уряду Республіки Молдова, місцевих органів влади.
Для розвитку співробітництва на напрямку освітніх обмінів та потужним чинником, мотивуючим до вивчення української мови в Молдові, є виділення випускникам шкіл квот для здобуття вищої освіти в межах державного замовлення в Україні та Молдові на підставі Протоколу між Міністерством освіти і науки України та Міністерством просвіти РМ про співробітництво у сфері освіти на період до 2020 року. Щороку виділяється 34 місця.
Відповідно до Закону України „Про закордонних українців” та з метою сприяння задоволенню освітніх потреб закордонних українців Міносвіти України виділяються додаткові квоти (без врахування бюджетних місць, виділених на підставі двостороннього Протоколу). Важливою передумовою для виділення цієї квоти є наявність у претендентів статусу та посвідчення закордонного українця. Зазначені місця виділяються МОН України з урахуванням кількості кандидатів від РМ, які мають бажання вступати та навчатися у ВНЗ України за бюджетними квотами, а також зазначених ними ВНЗ України і спеціальностей, що становлять інтерес.
Українську мову вивчають окремим предметом у низці навчальних закладах Молдови. У Придністровському регіоні РМ українській мові надано статус офіційної мови поряд з молдовською (на кирилиці) та російською. У регіоні функціонує 3 навчальних заклади з викладанням українською мовою, українська мова як предмет вивчається практично в усіх навчальних закладах регіону.
Українська недільна школа ім. Прп. Паїсія Величковського функціонує у Кишиневі при Товаристві Української культури в РМ.
- Угода між Урядом України та Урядом Республіки Молдова (РМ) про співробітництво в галузі освіти, науки і культури (20.03.1993 р.);
- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту і вчені звання (18.05.2001 р.). Набула чинності в Україні 01.12.2008 р.;
- Угода між Україною та Республікою Молдова про співробітництво у забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин. Підписана у Кишиневі 17.12.2009 р. Українська сторона виконала внутрішньодержавні процедури, про що інформувала молдовську сторону нотою МЗС України від 06.12.2010 р. № 72/23-612/1-3826;
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі молодіжної політики. Підписана у Києві 01.02.2010 р. Набрала чинності 05.05.2011 р.;
- Протокол між Міністерством освіти і науки України та Міністерством просвіти Республіки Молдова про співробітництво у галузі освіти на 2016-2017, 2017-2018 та 2018-2019 навчальні роки. Підписаний у Кишиневі 18.11.2016 р., набрав чинності 30.03.2017 р.;
- Програма співробітництва у сфері культури між Міністерством культури України та Міністерством просвіти, культури і досліджень Республіки Молдова на 2017-2021 роки підписана 19.10. 2017 р. у Києві, набрала чинності 18 січня 2018 р.
- Меморандум про співробітництво між Українським державним агентством кіно та Національним центром кіно РМ підписаний 19.09.2017 р. у Києві.
Головним інформаційним джерелом про вищу освіту в Україні для іноземців є Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України. Центр є єдиною офіційною державною платформою, яка займається інформуванням щодо можливостей навчання. На офіційному сайті Українського державного центру міжнародної освіти www.studyinukraine.gov.ua абітурієнти можуть отримати загальну інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради. Окрім цього, абітурієнти можуть подавати онлайн заявки на навчання до будь-якого вищого навчального закладу України через сайт www.studyinukraine.gov.ua.
До послуг, які надаються Українським державним центром міжнародної освіти, входять: перевірка документів абітурієнта, допомога у виборі університету та навчальної програми, допомога з подачею документів до вищого навчального закладу, отримання запрошення на навчання, візова підтримка, організація зустрічі в аеропорту.