Нотаріальне діловодство в дипломатичних та консульських установах України за кордоном ведеться виключно українською мовою.
Консул вчиняє, зокрема, такі нотаріальні дії:
1. |
Посвідчує угоди (договори, заповіти, доручення та ін.), крім договорів про відчуження та заставу жилих будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок, іншого нерухомого майна, що знаходиться в Україні |
2. |
Вживає заходів до охорони спадкового майна |
3. |
Видає свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя |
4. |
Засвідчує вірність копій документів і виписок з них |
5. |
Засвідчує справжність підпису на документах |
6. |
Засвідчує вірність перекладу документів з однієї мови на іншу |
7. |
Засвідчує факт, що громадянин є живим |
8. |
Засвідчує факт знаходження громадянина в певному місці |
9. |
Засвідчує тотожність громадянина з особою, зображеною на фотокартці |
10. |
Засвідчує час пред'явлення документів |
11. |
Вчиняє виконавчі написи |
12. |
Вчиняє морські протести |
Нотаріальне посвідчення документів проводиться в приміщенні Консульства України в Бельцях у години прийому відвідувачів. Для цього необхідно здійснити попередній онлайн-запис на прийом.
Зверніть увагу !!! - кожна нотаріальна дія потребує ОКРЕМОГО онлайн-запису. Приміром, якщо Вам необхідно посвідчити дві довіреності (або посвідчити довіреність та засвідчити справжність підпису під заявою), необхідно зареєструвати для цього ДВА онлайн-слоти.
Громадяни України, які тимчасово перебувають або постійно проживають за кордоном, можуть реалізувати свої законні права та інтереси шляхом видачі довіреностей на представництво, розпорядження рухомим та/або нерухомим майном, засвідчення підпису на документі. Такі довіреності можуть бути посвідчені:
1) консульством (або дипломатичним представництвом) України за кордоном;
2) нотаріусом іноземної держави.
Довіреності, видані громадянами України та посвідчені нотаріусами Молдови, приймаються на території України без реєстрації таких довіреностей в Єдиному реєстр довіреностей, додаткової легалізації чи проставлення апостилю. Така можливість передбачена статтею 15 Договору між Україною та Республікою Молдовою про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах.
Довіреності, видані громадянами України та посвідчені нотаріусами інших іноземних держав (не Молодви), приймаються на території України без реєстрації таких довіреностей в Єдиному реєстрі довіреностей, але за умови проставлення апостиля посадовою особою країни, де було вчинено нотаріальну дію.
У разі, якщо необхідна Вам нотаріальна дія буде вчинена нотаріусом іноземної держави, рекомендували б Вам ознайомитися з інформаційним листом, підготовленим Нотаріальною палатою України, за посиланням https://npu.ua/news/inf-inoz-dovirenist/.
Під час звернення до Консульства необхідно пред’явити такі документи:
— паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон; для іноземців - посвідка на проживання в Україні або паспорт з нотаріально засвідченим та апостильованим перекладом та копію його копію;
— довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків та її копію;
— документ на підтвердження адреси реєстрації місця проживання;
— електронний військово-обліковий документ для чоловіків віком від 18 до 60 років (у вигляді витягу з QR-кодом, роздрукованого з застосунку "Резерв +");
— квитанцію про сплату консульського збору (сплачується в найближчій банківській установі після перевірки консулом поданого пакету документів)
— інші документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
У разі, якщо посвідчення довіреності (стосується лише здійснення окремих правочинів) здійснюється на користь близьких родичів (батьків, дітей, другого з подружжя), необхідно надати документ, який підтверджує рівень родинних зв'язків, та його копію ( наявність такого підтверджуючого документа уможливить сплату Вами зменшеного консульського збору згідно з Тарифами консульського збору).
Вчинення нотаріальних дій може бути відкладене при необхідності витребування додаткових відомостей чи документів або направлення документів на експертизу, а також на інших підставах, передбачених законодавством України. У цьому випадку необхідно повторно здійснити попередній запис на прийом і призначити нову дату вчинення нотаріальної дії.
Нотаріально посвідчувані документи підписуються заявником особисто в присутності консула, який вчинює нотаріальну дію.
Якщо вчинення нотаріальної дії суперечить законодавству України, консул відмовляє у вчиненні такої дії. Консул не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства України або можуть за своїм змістом завдати шкоди інтересам України, або містять відомості, що порочать честь і гідність громадян.
Не приймаються для вчинення нотаріальних дій документи, що мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, а також документи, написані олівцем або чорнилами, що зникають.
Правоздатність юридичної особи (установа, підприємство, організація) установлюється на основі установчих документів (статуту, установчого договору, для некомерційних організацій - загального положення), документів про реєстрацію. Консул також перевіряє повноваження представника юридичної особи на основі:
— Наявності в нього службового посвідчення з фотокарткою, яке містить вказівку на те, що він є представником юридичної особи;
— Нотаріально засвідчених виписок із протоколів про призначення посадових осіб, що мають повноваження підписувати документ від імені даної юридичної особи;
— Довіреності на здійснення відповідної юридичної дії.
Допущення помилки у документах, що подаються до консульства для посвідчення, майже завжди призводить до неможливості їхнього подальшого використання і, як наслідок, - необхідності оформлення нового документа та повторної сплати консульського збору.
У цьому зв'язку Консульство рекомендує:
УВАГА! Своїм особистим підписом заявник підтверджує, що в тексті все правильно, і документ відповідає його волі. Варто бути максимально уважними!
Після підпису заявником нотаріального документа та його посвідчення консулом, внесення жодних змін, уточнень чи доповнень не вбачається можливим. У разі їхнього виявлення після вчинення нотаріальної дії Ви будете змушені оформити новий документ та повторно сплатити консульський збір.
Відповідальність за правильне зазначення персональних даних в нотаріальному документі несе заявник.
УВАГА! Довіритель після посвідчення в Консульстві довіреності надсилає повіреній особі її оригінал, а також заяву про внесення довіреності до Єдиного реєстру довіреностей (за засвідчення справжності підпису під цією заявою консульський збір стягується окремо).
Повірена особа повинна невідкладно зареєструвати довіреність в Реєстрі, звернувшись до будь-якого нотаріуса в Україні.
Лише після здійснення такої реєстрації повірений зможе розпочати виконання повноважень, покладених на нього довірителем.